Uluslararası Kadın ve Göç Sempozyumu: Sınırlar Arasında Kadın Olmak’ta Sığınmacı Kadınlar Merkezi Anlatıldı

KADEM Bursa Temsilciliği’nin Bursa Büyükşehir Belediyesi Göç Tarihi Müzesi ile düzenlediği, göç olgusunun kadınlar üzerindeki etkilerinin tüm boyutlarıyla tartışıldığı ve iki gün süren “Uluslararası Kadın ve Göç Sempozyumu: Sınırlar Arasında Kadın Olmak” etkinliğinde Sığınmacı Kadınlar Merkezi Hakkında bilgi verildi.

Sempozyumun açılışında konuşan Yönetim Kurulu Üyesi Sevim Zehra Can Kaya, göçten en çok kadınlar ve çocukların etkilendiğini ve bu nedenle de KADEM’in göç olgusu üzerinde çalıştığını söyleyerek sığınmacılarla ilgili yürütülen çalışmalardan bahsetti.

Sevim Zehra Can Kaya: “Savaş sebebiyle on binlerce insan hayatını kaybediyor, milyonlarca insan ise ülkelerinden göç etmek zorunda kalıyor. Hal böyleyken meseleye uzak kalmak insani ve vicdani olmadığı gibi sessiz kalmak da bu suça ortak olmaktır. Suriye’deki savaş nedeniyle ülkemize sığınan mülteci kadınlar için AFAD’la birlikte açtığımız Sığınmacı Kadınlar Merkezi’nde sığınmacı kadınlara eğitimler veriyor, hukuki ve psikolojik danışmanlık hizmetiyle onlara yardımcı olmaya çalışıyoruz.”

BUGÜN BİR HAYATI DEĞİŞTİR

Yoksulluk, adaletsizlik ve eşitsizlik sürdüğü sürece hiçbirimiz gerçekten dinlenemeyiz. Bir hayatı değiştirmek çok fazla zaman almaz, bugün iletişime geçin ve fark yaratmaya başlayın.

2019-02-05T14:36:30+00:00